Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę ogrzewania dla Lubina. WPEC jesienią ubiegłego roku wystąpił do tej instytucji o zmianę opłaty na niższą. Wczoraj decyzja została zatwierdzona.
Wszystko drożeje, a ciepło potanieje. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę ogrzewania dla Lubina. Przypomnijmy, że głównym dostawcą ciepła na terenie miasta jest Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Legnicy (WPEC). W sprzedaży ciepła pośredniczy jeszcze należący do miasta Termal, który przez lata dbał o ciepło dla mieszkańców, ale niestety tylko symbolicznie inwestował w sieć grzewczą, która ulegała ciągłym awariom. Dopiero kiedy ogrzewaniem Lubina ponownie zajął się WPEC problemy zaczęły być usuwane. Firma pozyskała milionowe Unijne dotacje na modernizację zaniedbanych i awaryjnych sieci grzewczych Lubina.
Dzisiaj po trzech latach inwestycji ta sieć wraca do należytego stanu. Zmiana ciepłowniczego operatora wpływa na jeszcze jedną korzyść dla lubinian. Poczynione inwestycje już procentują i WPEC obniża ceny ogrzewania w Lubinie.
To ewenement bo wokół nas drożeje niemal wszystko. Paliwo, żywność to tylko wybrane przykłady. Miasto również szuka gotówki gdzie się da. Przykładem mogą być wyśrubowane podatki od nieruchomości przedsiębiorców, czy podwyżka cen biletów, czy drastyczne podwyżki dla rodziców za to, ze posyłają dzieci do przedszkoli. Wszystko w zgodzie z prawem, ale jednak drożej.
W zgodzie z prawem, WPEC widząc efekty inwestycji poniesionych w Lubinie dzięki współpracy z należącą do KGHM Energetyką (wybudowała ona nowe kotły zasilające miasto w ciepło) zdecydował, że cenę ogrzewania trzeba obniżyć. Wniosek w tej sprawie trafił jesienią ubiegłego roku do Urzędu Regulacji Energetyki we Wrocławiu.
Wczoraj zapadła pomyślna dla mieszkańców decyzja. Niższa taryfa dla obszaru Lubina, obejmuje opłaty za przesył, bowiem ciepło w stu procentach jest kupowane przez WPEC od spółki Energetyka. Dodajmy, że ciepłownia przy ul. Przemysłowej w styczniu tego roku definitywnie zaprzestała produkcji ciepła.
Połączenie dwóch systemów (WPEC i Energetyka) pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii, gdyż Energetyka produkuje ciepło w układzie kogeneracyjnym (łącznie z produkcją prądu). Lubinianie mogą się zatem spodziewać obniżenia średniej taryfy o ok. 9 % od 1 kwietnia 2013 roku.
Ceny ciepła w Polsce są zróżnicowane. Zależą od cen surowców i liczby ludności w danym mieście. Lubina nie da się porównać do dziesięciokrotnie większego Wrocławia, Poznania, czy Warszawy. Tam z natury koszty ogrzewania będą niższe z uwagi na większą ilość odbiorców. Matematyka w tym wypadku jest bezwzględna i pijarowskimi metodami nie da się jej oszukać i wmawiać lubinianom, że płacimy więcej niż w Warszawie, czy Wrocławiu.
Lubinianie dzięki zmianie taryfy na niższą mogą liczyć na spore oszczędności, wynikające z nowej sytuacji. Oprócz konkurencyjnego cenowo ogrzewania, mają bowiem komfortowe warunki w pracy i w domu, które nie wymagają praktycznie żadnego zaangażowanie ze strony użytkownika, w przeciwieństwie do alternatywnych sposobów ogrzewania. Ciepło Systemowe to bezobsługowe, ekonomiczne ogrzewanie dostępne przez cały rok, pozwalające czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu. Ponadto dzięki nowoczesnym urządzeniom grzewczym można racjonalnie korzystać z dostarczonego ciepła przyczyniając się w ten sposób do efektywnej ochrony środowiska naturalnego.
WPEC, który jest dostawcą Ciepła Systemowego, od momentu przejęcia przez Energetykę, nie tylko na terenie Lubina, podejmuje indywidualne działania zmierzające do obniżania kosztów własnych. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż dzięki temu już dzisiaj wiadomo, że przy współpracy z Energetyką z Grupy Kapitałowej KGHM ciepło dla Lubina można dostarczać taniej.