Na Dolnym Śląsku co 50. palacz po pięćdziesiątce ma raka. Od października w CDT Medicus przebadano ponad 600 palących Dolnoślązaków w wieku od 50 lat.

Programem badań tomografii komputerowej objęto osoby ze stażem 20 paczkolat, czyli palących 1 paczkę papierosów dziennie od 20 lat. Rak płuca stanowi jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych. Rocznie w kraju zapada na niego około 20 tysięcy osób, z czego niewiele poddaje się leczeniu głównie z uwagi na wciąż niską wykrywalność choroby.
Badania prowadzone przez specjalistów CDT Medicus w Lubinie pozwoliły wykryć u 12 osób zmiany zagrożone rakiem płuca. Spośród tej grupy 7 pacjentów nie paliło już od kilku lat. Dodatkowo u kolejnych 8 pacjentów przypadkowo wykryto inne niepokojące objawy, jak zmiany przełyku do weryfikacji gastroskopowej, rozstrzenia oskrzeli, gruźlicę płuc. Bardzo często rozpoznanie nowotworu płuca ma miejsce zbyt późno, dopiero gdy palacz znajduje się w stadium niekwalifikującym się do radykalnego leczenia operacyjnego. Tymczasem statystyka naszych specjalistów wskazuje, że co 50. przebadany palacz po pięćdziesiątce ma raka płuc – wskazuje dr n. m. Aleksander Kwaśniewski z Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego MEDICUS w Lubinie, inicjator programu darmowych badań, które zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.
Wyniki leczenia raka płuca uzależnione są przede wszystkim od stadium choroby w momencie wykrycia. Dzięki skuteczności niskodawkowej tomografii komputerowej (niskodawkowe TK płuc) we wczesnym wykrywaniu choroby, rak płuc nie musi być wyrokiem śmierci. – Koszt utrzymania pacjenta z chorobą nowotworową płuc wynosi około 150 tysięcy rocznie – informuje prof. zw. dr hab. n. med. Jerzy Kołodziej, wybitny specjalista chirurgii ogólnej i klatki piersiowej, konsultant z zakresu chirurgii klatki piersiowej dla województw dolnośląskiego i opolskiego, odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową Academiae Medicae Wratislaviensis. W tym kontekście program badań zrealizowany przez CDT Medicus z budżetu Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, który kosztował niecałe 120 tysięcy, wydaje się nie tylko skutecznym sposobem na ratowanie życia, ale również zdroworozsądkowym działaniem budżetowym dla państwa.
Badanie jest dedykowane wszystkim nałogowym palaczom bez względu na wiek, czy okres nałogu. Pulmonolog zapyta podczas konsultacji o staż palenia wyrażany miarą paczkolat. To umowne określenie zagrożenia rozwoju chorób zależnych od dymu tytoniowego, stosowane w medycynie. Dla przykładu: palenie dziesięciu papierosów dziennie przez cały rok podnosi staż o pół paczkoroku, tymczasem dwadzieścia papierosów dziennie to już cały paczkorok na koncie palacza. Paczkolata oblicza się poprzez pomnożenie liczby wypalanych paczek papierosów na dobę przez lata nałogu.
Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne MEDICUS rozpoczęło w październiku 2012 roku kampanię edukacyjną „Zbadaj się teraz”, w ramach której każdy kto wypełni inteligentny test online otrzyma zaproszenie na bezpłatną konsultację do lekarza specjalisty. Dzięki temu każdy może bezpłatnie skonsultować ze specjalistą, jakie badania są konieczne w jego indywidualnym wypadku. Test, który po wypełnieniu, podlega wnikliwej analizie lekarzy Centrum MEDICUS, znajduje się na stronie www.cdtmedicus.pl.

Poprzedni artykułDolny Śląsk nie chce odkrywki!
Następny artykułŻołnierze Wyklęci do końca nieugięci!