Statystyczny mieszkaniec woj. dolnośląskiego podczas letniego urlopu pozostanie w tym roku w kraju. Podczas zaplanowanego najczęściej na sierpień i trwającego powyżej 11 dni odpoczynku wyda mniej niż 1 tys. złotych, a na miejsce dojedzie własnym samochodem. Tak wynika z opublikowanego właśnie badania Nielsen Polska przeprowadzonego na zlecenie Mondial Assistance.
Czy i jak bardzo nasze przyzwyczajenia i wakacyjne plany różnią się od planów i zwyczajów mieszkańców innych województw?
Pierwszy wniosek z analizy wyników badania jest taki, że różnice są i to bardzo wyraźne. W niektórych przypadkach dosyć zaskakujące…
Jak często i gdzie jeździmy na wakacje?
Co czwarty mieszkaniec województwa dolnośląskiego na wakacjach po raz ostatni był 5 i więcej lat temu. Razem z tymi, którzy na wakacjach nie byli nigdy (niecałe 6%) daje to jeden z najniższych wyników w kraju. Z drugiej strony dosyć liczna jest też grupa, która ostatnio wyjeżdżała zaledwie rok temu – 40%. To wynik tylko nieco gorszy od średniej krajowej. Niepokojące jest jednak, że na pytanie o przyszłe plany aż 45% osób w naszym regionie odpowiedziało, że nigdzie się nie wybiera (najwięcej takich odpowiedzi – ponad 70% – padło na Podlasiu). Ci, którzy wyjadą w większości będą się cieszyć z wakacji w kraju. Jak wynika z badania ostatnio tak wybrało 72% mieszkańców dolnośląskiego. Ci, którzy decydowali się na „eksportowe” wakacje, najczęściej wybierali Grecję, Włochy, Tunezję a w dalszej kolejności Francję i Niemcy (gdzie prawdopodobnie wyjazdy wakacyjne łączyli z odwiedzinami rodziny lub pracą). W skali całego kraju najczęściej wskazywanym krajem były Włochy.
Czy mieszkańców Dolnego Śląska stać na urlop?
W pytaniu o wydatki ponad 31% mieszkańców woj. dolnośląskiego zadeklarowała, że na główny wyjazd wakacyjny przeznaczy dosyć mało, bo poniżej 1 tys. złotych. Drugą pod względem liczebności grupę stanowią osoby, które wydadzą pomiędzy 1 tys. zł a 1,5 tys. Aż 21% planuje jednak koszty przekraczające 2,5 tys. zł. To jeden z wyższych wyników w kraju.
Mieszkańcy naszego województwa nie są też szczególnie zapobiegliwi. Specjalne ubezpieczenie wspierające podczas wakacyjnego wyjazdu zamierza wykupić zaledwie jedna trzecia pytanych. Bardziej zapobiegliwi wydają się być mieszkańcy sąsiednich województw – w lubuskim to 66% a w opolskim 65%. – Mieszkańcy woj. dolnośląskiego dosyć rzadko decydują się na wykup dodatkowego ubezpieczenia, a jeśli już to robią, wpływ na taką decyzję ma najczęściej chęć poczucia bezpieczeństwa w razie niesprzyjającego biegu wydarzeń – blisko 65% przypadków. W innych województwach taką motywację wyraża nawet 90% osób – wyniki badań komentuje Agnieszka Walczak z Mondial Assistance, właściciela sklepu elvia.pl sprzedającego ubezpieczenia podróżne.
Czym, na jak długo i p o co?
Nie ma dużych różnic pomiędzy mieszkańcami dolnośląskiego a mieszkańcami innych województw w przypadku czasu pobytu na wakacyjnym wyjeździe i preferowanych form wypoczynku. Mieszkańcy woj. dolnośląskiego na wakacjach spędzą najczęściej powyżej 11 dni (nieco ponad połowa). Najwięcej, bo 71% mieszkańców regionu odpoczynek wykorzysta na plażowanie. Poza tym urlop wykorzystamy na zwiedzanie i wycieczki oraz piesze wyprawy. Różnic nie ma też w sposobie dotarcia. Tak jak w innych województwach, najbardziej ce nimy sobie dojazd własnym samochodem. Podobnie ze sposobem organizacji wakacji – częściej od ofert biur podróży wybieramy samodzielne przygotowanie wyjazdu i pobytu (74% odpowiedzi).
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-14 maja 2012 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób .