W środowe popołudnie MCKK odwiedzili ci, którzy w przyszłym roku szkolnym chcą uczyć się w zawodzie górnika. Szkoła będzie dysponowała miejscami w jednej klasie zawodówki i jednej technikum. Drzwi otwarte były okazją do wyjaśnienia, jak dopełnić formalności rekrutacyjnych. Prezentowano też ofertę edukacyjną szkoły.

Na spotkanie przyszło kilkanaście osób. Wraz z młodzieżą przybyli też ich opiekunowie. Spotkanie rozpoczął Tadeusz Borysiak, prezes MCKK, który opowiadał o idei, jaka przyświecała powstaniu szkoły, mówił o wyszkoleniu najlepszej kadry dla potrzeb Polskiej Miedzi i dobrych specjalistów poważanych w środowisku pracodawców. Głos zajął również Janusz Jania, emerytowany inspektor ds. wentylacji w oddziale Polkowice-Sieroszowice. Opowiadał o pracy w kopalni i o drodze, jaką musi przejść urobek skalny . Dyrektor szkoły Zbigniew Łamiński opowiadał zebranym o zasadach rekrutacji, ważnych terminach dla uczniów oraz o klasach, które powstaną w roku szkolnym 2014/2015. Zainteresowani przyjęciem do szkoły mieli również swoje pytania. Chciano wiedzieć jak dostosowany jest program nauczania szkoły do potrzeb KGHM. Pytano o realizację programu nauczania z obsługą maszyn i urządzeń górniczych oraz o zaplecze i zasady organizacji zajęć praktycznych. Zdaniem rodziców, dużym plusem placówki jest jej kameralność, położenie w bezpiecznej okolicy i fakt, że w pobliżu szkoły jest przystanek autobusowy.

W jednej z sal zorganizowano test przydatności zawodowej. Psycholog wykonywała testy koordynacji wzrokowo ruchowej, rozróżniania kolorów, sprawności motorycznej, jednym słowem sprawdzano wszystkie umiejętności potrzebne w pracy górnika. Na korytarzu rozstawiono stoiska Technikum i Szkoły Zawodowej, przy których uczniowie poszczególnych klas opowiadali m.in. o nauce w szkole, atmosferze panującej na szkolnych korytarzach czy o praktykach w wyrobisku górniczym.

Drzwi otwarte miały na celu przybliżenie uczniom gimnazjum zasad kształcenia i pomoc w ewentualnym utwierdzeniu się w przekonaniu, że wybór placówki MCKK jest dobry. Gimnazjaliści będą składali dokumenty o przyjęcie do szkół średnich w maju.

Poprzedni artykułNowe pracownie zawodowe w ZS nr 2
Następny artykułDesant Gitarowy z Leszkiem Cichońskim w Lubinie