Tak, jak podejrzewano, trzej górnicy, których ratownicy odnaleźli na koniec akcji ratunkowej w ZG Rudna byli blisko siebie. Wszyscy nie żyją. W sumie 8 osób straciło życie po wtorkowym tąpnięciu w okolicy oddziału G – 23. 

 

Zanim doszło do wczorajszego (29.11) wypadku na szybie R-VII w Rudnej Północnej w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. w 2016 roku życie straciło 11 górników. Teraz to już 19 ofiar wypadków pod ziemią w tym roku.

Rodziny ofiar otoczono już opieką. Przypomnijmy, że w obszarze zagrożenia w chwili wstrząsu było 30 górników. Pięć osób trafiło do szpitala. Kilka z drobnymi otarciami opatrzono na miejscu. Niestety dla ośmiu pracowników wypadek zakończył się tragicznie. Dziś (30.11) lubińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku. Zapewne powołana zostanie specjalna komisja górnicza, która również będzie badała fakty związane z tragedią.

 W godzinach popołudniowych w ZG Rudna z wizytą pojawiła się premier Beata Szydło, która mówiła, że obecność przedstawicieli rządu na miejscu wypadku była obowiązkiem. 

W związku z tragedią zarząd KGHM Polska Miedź odwołał większość uroczystości z okazji Dnia Górnika, które miały odbyć się w piątek 2 grudnia. 

2 KOMENTARZE

    • Definicja wg Wyższego Urzędu Górniczego: Tąpnięcie – zjawisko dynamiczne spowodowane wstrząsem górotworu, w wyniku którego wyrobisko lub jego odcinek uległo gwałtownemu zniszczeniu lub uszkodzeniu, w następstwie czego nastąpiła całkowita lub częściowa utrata jego funkcjonalności lub bezpieczeństwa jego użytkowania.

      Wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych. Św. Barbaro wystarczy!

Comments are closed.