Tak, jak podejrzewano, trzej górnicy, których ratownicy odnaleźli na koniec akcji ratunkowej w ZG Rudna byli blisko siebie. Wszyscy nie żyją. W sumie 8 osób straciło życie po wtorkowym tąpnięciu w okolicy oddziału G – 23. 

 

Zanim doszło do wczorajszego (29.11) wypadku na szybie R-VII w Rudnej Północnej w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. w 2016 roku życie straciło 11 górników. Teraz to już 19 ofiar wypadków pod ziemią w tym roku.

Rodziny ofiar otoczono już opieką. Przypomnijmy, że w obszarze zagrożenia w chwili wstrząsu było 30 górników. Pięć osób trafiło do szpitala. Kilka z drobnymi otarciami opatrzono na miejscu. Niestety dla ośmiu pracowników wypadek zakończył się tragicznie. Dziś (30.11) lubińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wypadku. Zapewne powołana zostanie specjalna komisja górnicza, która również będzie badała fakty związane z tragedią.

 W godzinach popołudniowych w ZG Rudna z wizytą pojawiła się premier Beata Szydło, która mówiła, że obecność przedstawicieli rządu na miejscu wypadku była obowiązkiem. 

W związku z tragedią zarząd KGHM Polska Miedź odwołał większość uroczystości z okazji Dnia Górnika, które miały odbyć się w piątek 2 grudnia. 

2 KOMENTARZE

    • Definicja wg Wyższego Urzędu Górniczego: Tąpnięcie – zjawisko dynamiczne spowodowane wstrząsem górotworu, w wyniku którego wyrobisko lub jego odcinek uległo gwałtownemu zniszczeniu lub uszkodzeniu, w następstwie czego nastąpiła całkowita lub częściowa utrata jego funkcjonalności lub bezpieczeństwa jego użytkowania.

      Wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych. Św. Barbaro wystarczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę