Po dobrych wieściach z Brukseli, kolejne dobre nowiny nadchodzą z Warszawy. Rząd rezerwuje pieniądze na budowę S-3 na odcinku Sulechów-Lubawka! Na trasie jest m.in. Lubin. Budowa ma ruszyć już w 2014 roku.

Budowa S-3 znalazła się na pierwszym miejscu dokumentu przygotowanego przez rząd. Czytamy w nim – w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 planowana jest kontynuacja realizacji inwestycji drogowych na drogach szybkiego ruchu, których celem będzie budowa spójnej sieci drogowej. Aby zachować ciągłość realizacji inwestycji drogowych, należy umożliwić GDDKiA uruchomienie postępowań przetargowych w 2013 r., co umożliwi rozpoczynanie robót w roku 2014, czyli w pierwszym roku nowej perspektywy finansowej UE.

Co ważne w dokumencie określono możliwości realizacji budowy poszczególnych dróg. I tak w tym roku rząd zaplanował, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisze przetarg na budowę drogi szybkiego ruchu S-3 między Sulechowem, a Lubawką. O pracach przy budowie tej niezwykle ważnej dla naszego regionu trasie w LubinExtra! pisaliśmy wielokrotnie opierając się na faktach i dokumentach. Nie powielaliśmy tak jak niektóre redakcje bzdur o wykreśleniu Lubina z przebiegu drogi. Dzisiaj dochodzi kolejny fakt poparty rządowym dokumentem. Rząd rezerwuje ponad 30 mld zł na budowy dróg szybkiego ruchu. Do tego dojdzie około 50 mld zł z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. W tej puli są pieniądze (7 mld zł) na naszą „trójkę”! Przypomnijmy również, że dzięki zaangażowaniu lubińskiego posła Piotra Borysa, wcześniej w ramach projektu europejskich korytarzy transportowych S-3 została wpisana do unijnego finansowania. Teraz w plan budowy dróg szybkiego ruchu do 2020 roku trasę wpisuje również polski rząd.

Przypomnijmy, że dokumentacja całej drogi jest gotowa od ubiegłego troku. Jej opracowanie trwało niemal sześć lat. Aktualnie finalizowany jest odbiór dokumentacji. GDDKiA planuje w tym roku uzyskać pozwolenie na budowę. Równolegle z nim na bazie rządowej uchwały rozpisany zostanie przetarg na S-3. Zakładając, że nie będzie problemów z wyłonieniem wykonawcy prace budowlane będą mogły się rozpocząć w przyszłym roku.

Dodajmy że obecnie S-3 zaczyna się w Nowej Soli i dojedziemy nią niemal nad morze. Prace budowlane trwają jeszcze między Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku budowa ruszy również na 150-kilometrowym odcinku S-3 na Dolnym Śląsku.
fot GDDKiA

Poprzedni artykułZmarła w mieszkaniu
Następny artykułZnowu potrącenie na Paderewskiego