W prestiżowym rankingu „World Silver Survey 2025” KGHM Polska Miedź S.A. po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji „największych kopalń srebra na świecie”. Dodatkowo, Grupa KGHM ponownie uplasowała się na drugim miejscu w globalnym rankingu „największych producentów srebra”, produkując w 2024 roku 1 341 ton tego cennego kruszcu.
– Od lat zajmujemy czołową pozycję wśród globalnych producentów srebra, a produkty sygnowane znakiem KGHM, ze względu na swoją wysoką jakość, są doceniane przez klientów na całym świecie. Dzięki nowoczesnemu procesowi technologicznemu ślad węglowy produkowanego przez nas srebra, jest kilkukrotnie niższy niż globalna średnia – powiedział Andrzej Szydło, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM Polska Miedź S.A. należy do największych producentów srebra metalicznego na świecie. W 2024 r. produkcja srebra w Grupie KGHM Polska Miedź S.A. osiągnęła poziom 1 341 ton, z czego w Polsce wyprodukowano 1 316 ton tego cennego metalu. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek (sztabek) trafia w znacznej części do instytucji finansowych. Metal w postaci gąsek jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Towarowej COMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association.
Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Jego zadaniem jest odzyskiwanie obecnych w rudzie miedzi metali szlachetnych – srebra i złota. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Po zakończeniu procesu produkcji, srebro metaliczne w postaci granulatu oraz gąsek (sztabek) ma zawartość Ag 99,99%.
Około 72% światowej produkcji srebra metalicznego powstaje w formie produktu ubocznego wydobycia rudy innych metali. Srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa około 58% światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny. Światowa produkcja górnicza srebra w 2024 szacowana jest na około 26 tys. t.
Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów, który co roku publikuje zestawienie największych producentów srebra na świecie. Za jego przygotowanie odpowiada zespół ekspertów i analityków światowych rynków metali.