Wystawa “Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII wieku” inauguruje mecenat, którym KGHM Polska Miedź S.A. objęła Zamek Królewski w Warszawie. To pierwsza w historii polskiego muzealnictwa ekspozycja niemal 500 dzieł ze zbiorów rodzimych i zagranicznych, dokumentujących najwyższy kunszt jubilerski. Symbolicznie wpisuje się w ideę dbałości koncernu o pielęgnowanie wartości historycznych i dziedzictwa kulturowego.

KGHM to lider polskiej gospodarki i strategiczna spółka skarbu państwa. Konsekwentnie budujemy naszą biznesową pozycję, ale współcześni giganci rynku biorą odpowiedzialność nie tylko za wskaźniki ekonomiczne. Rozumiemy nasz wpływ na polską gospodarkę i czujemy się odpowiedzialni również za wspieranie polskiego dorobku i dziedzictwa narodowego – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. – Zamek Królewski w Warszawie zajmuje szczególne miejsce w historii Polski. Jego zbiory są wśród najcenniejszych obiektów polskiego dziedzictwa narodowego, a budynek odbudowany po II wojnie światowej stał się symbolem naszej siły i determinacji. To symbol polskich dokonań, waleczności i wartości, ale zarazem symbol wielkich trudów, jakie stawały się naszym udziałem, zwłaszcza w minionym wieku. Mając świadomość rangi i wymiaru tego miejsca, postanowiliśmy objąć Zamek Królewski w Warszawie naszym mecenatem. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że czeka nas długotrwała i owocna współpraca, zwłaszcza, że łączy nas dbałość o polską kulturę i historię – dodaje Chludziński.

Mecenat objęty został przez miedziowy koncern w szczególnym dla muzeum czasie. W 2019 roku Zamek Królewski w Warszawie obchodzi 400-lecie ukończenia przebudowy podjętej na zlecenie króla Zygmunta III Wazy. By uczcić tę rocznicę, dyrekcja Zamku przy wsparciu finansowym KGHM Polska Miedź S.A. przygotowała bogaty program wydarzeń artystycznych, historycznych i naukowych.

– Zamek Królewski mimo dramatycznych kolei losu niezmiennie trwa w Warszawie, wysoko na skarpie wiślanej, jako znak wielkości i suwerenności Polski. Jednocześnie jest widocznym potwierdzeniem naszej obecności w kręgu cywilizacji zachodniej. Zgromadzone tutaj dzieła sztuki europejskiej stanowią wspaniałą kolekcję, która rozproszona i utracona w ciągu ostatnich wieków teraz jest odtwarzana i rozbudowywana. Znakomite wnętrza z epoki oświecenia, jedne z najlepszych w Europie, znajdują uzupełnienie w arcydziełach renesansu i baroku, które dały początek nowej galerii sztuki nowożytnej. Natomiast Biblioteka Stanisławowska i Pałac Pod Blachą ukazują schyłek Rzeczypospolitej i wprowadzają w XIX stulecie. Zamek tworzy harmonijną całość kultury i sztuki obecnej w polskiej monarchii aż do utraty niepodległości. Wsparcie KGHM Polska Miedź S.A. jest dla nas szansą na wzmocnienie i wzbogacenie działań popularyzujących najcenniejsze zdobycze kultury narodowej; otwiera także niejako nowy etap w działalności Zamku, w której znalazło się miejsce na partnerstwo interesów dwóch instytucji o rozpoznawalnej marce na świecie – mówi prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

KGHM Polska Miedź S.A. od wielu lat aktywnie uczestniczy w znaczących przedsięwzięciach z obszaru kultury i sztuki. Jest sponsorem instytucji oraz wydarzeń – festiwali, produkcji filmowych i teatralnych, zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Wsparcie dziedzictwa narodowego Spółka prowadzi także poprzez działanie Fundacji KGHM.

inf. fot. KGHM 

1 KOMENTARZ

  1. Świetna wiadomość, że takie duże i znaczące na polskim rynku firmy dostrzegają wagę wspierania sztuki i architektury. Dla mnie bardzo ciekawym materiałem, nie tylko jubilerskim, jest miedź. Jest to niezwykle żywy materiał, a dzięki wykorzystaniu go w architekturze, bydynek co jakiś czas przechodzi niesamowitą transformację, której możemy być świadkiem. Dla zainteresowanych architekturą polecam nowe wydanie Copper Architecture Forum: https://copperalliance.pl/nowe-wydanie-copper-architecture-forum/.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.