NFZ rozszerza opiekę nad noworodkami, które przyszły na świat jako wcześniaki. MCZ uruchomił pierwszą pozaszpitalną poradnię patologii noworodka.

Dotychczas opieka nad noworodkami, które zbyt wcześnie przyszły na świat realizowana była w poradniach przyszpitalnych. Są to poradnie patologii noworodka na naszym terenie działające w szpitalach przy ul Bema w Lubinie oraz przy Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy. Od października opieka nad wcześniakami została rozszerzona o poradnię patologii noworodka działającą w Miedziowym Centrum Zdrowia w przychodni w Legnicy. – Z naszych ustaleń wynikało, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu usługi medyczne – mówi neonatolog Alina Zbróg, dr n. medycznych, specjalista chorób dziecięcych. – Podobnie ocenił sytuację zdrowotną na naszym terenie Narodowy Fundusz Zdrowia, który podpisał z nami kontrakt.Jego pozyskanie nie było proste, gdyż MCZ musiał spełnić szereg warunków zarówno kadrowych jak i być wyposażonym w wysokiej klasy sprzęt ,którym można badać najmniejszych pacjentów. Poza lekarzem neonatologiem i pielęgniarką specjalizująca się w pracy z malutkimi dziećmi potrzebne było stanowisko do badania noworodka wyposażone w źródło światła i ciepła oraz czujniki temperatury, a także nowoczesne USG z głowicami pozwalającymi badać dzieci do pierwszych dni życia.

Uruchomienie nowej poradni w Zagłębiu Miedziowym wpłynie na poprawę opieki nad najmniejszymi pacjentami. Niestety Dolny Śląsk pod względem umieralności noworodków znajduje się w niechlubnej krajowej czołówce. Nasze województwo przoduje również pod względem ilości urodzeń wcześniaków. – Dodatkowa poradnia pozwoli na skuteczniejszą i pełniejszą opiekę nad noworodkami – mówi Alina Zbróg z legnickiej przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia.

Dlaczego potrzebna jest poradnia patologii noworodka? Wcześniaki są specyficznymi pacjentami zagrożonymi licznymi problemami. – Chcemy dać im szansę na normalne i zdrowe życie – mówią lekarze neonatolodzy. Istotnym zadaniem poradni neonatologicznej jest pełna realizacja świadczeń zapobiegających chorobom, wczesne wykrywanie zaburzeń oraz odchyleń w stanie zdrowia dzieci poprzez różnego rodzaju programy profilaktyczne, badania przesiewowe, bilanse zdrowia i obowiązkowe szczepienia. Oczekiwane korzyści to poprawa stanu zdrowia noworodków urodzonych przedwcześnie, zmniejszenie liczby dzieci niepełnosprawnych oraz wyrównanie szans zdrowotnych dzieci z obciążonym wywiadem około i poporodowym.

Lekarz neonatolog zajmuje się śledzeniem rozwoju dziecka wypisanego z oddziału noworodkowego przez pierwszy rok życia dziecka. Koordynuje specjalistyczne wizyty kontrolne z zakresu neurologii dziecięcej, rehabilitacji neurorozwojowej, okulistyki, audiologii, czy psychologii dziecięcej. Śledzi rozwój dziecka , prowadzi poradnictwo z zakresu żywienia, immunoprofilaktyki, i rehabilitacji.

Pierwszy rok właściwej opieki pozwala wcześniakom zaadoptować się do dalszego życia. To ważne, gdyż dzieci urodzone zbyt szybko cierpią na różnego rodzaju schorzenia. Bardzo często po pobycie na oddziale intensywnej opieki medycznej potrzebna jest dalsza właściwa terapia i rehabilitacja. Wczesne wykrycie problemów zdrowotnych daje szanse na ich wyleczenie lub możliwość wczesnego skierowania do właściwego leczenia specjalistycznego. To ważne, gdyż neonatolodzy pracują głównie w szpitalach. Tymczasem poradnia patologii noworodka w MCZ w Legnicy jest pierwszą pozaszpitalną placówką, którą w Zagłębiu Miedziowym zakontraktował NFZ.

– Nasza poradnia jest takim łącznikiem między opieką szpitalną, a klasyczną opieką pediatryczną do której wcześniak trafia po ukończeniu pierwszego roku życia – mów dr. Zbróg. – Lekarka przypomina, że maluszki, które przyszły na świat przed terminem są dziećmi, którymi trzeba się opiekować w bardzo szczególny i fachowy sposób. – Zapewniamy opiekę neonatologiczną, wykonujemy pobrani krwi do badań laboratoryjnych oraz kierujemy matkę z dzieckiem do dalszej opieki specjalistycznej: okulistycznej, audiologicznej, neurologicznej i właściwej rehabilitacji. To są bardzo ważne elementy opieki zdrowotnej w pierwszym roku życia wcześniaka. Po roku mały pacjent trafia pod opiekę pediatry w swojej przychodni.