Zarząd Rodzinnych Ogrodów Działkowych Przylesie załamuje ręce. Od kiedy na terenie ROD jest kontener na śmieci działkowicze zrobili sobie z terenu, gdzie stoi, istne wysypisko. Choć pojemnik służy na odpady lekkie, czyli takie z codziennego pobytu w ogródkach, to większość lubinian pakuje do niego odpady budowlane, stare meble, sanitarne urządzenia. W ciągu jednego dnia kontener jest pełen i zanim zostaje zabrany teren wokół niego staje się istnym wysypiskiem. 

 

 

Smród okrutny unosi się w miejscu, gdzie stoi kontener na ROD Przylesie w Lubinie. Choć służyć miał użytkownikom działek na usuwanie codziennych zwykłych odpadów, jak butelki, wszelkie pozostałości po grillowaniu i podobne śmieci, to przydał się wielu do wywożenia dosłownie taczkami gruzu, starych mebli, muszli klozetowych, okien a nawet wykładzin. Uprzątniecie śmierdzącego bałaganu spada za każdym razem na gospodarza ROD Przylesie. – To jest tragedia. Nie można funkcjonować normalnie, bo ludzi wyrzucają tu wszystko. Nie pracuję tu całą dobę, by pilnować porządku. Ludzie myślą, że wolno im wszystko. Tu są meble, środki chemiczne, a to jest niebezpieczne. Mamy tu na działkach dużo dzieci,  z którymi nie sposób przejść. Smród, jak diabli  – mówi Jakub Szuba, gospodarz działek ROD Przylesie. 

Kontener umieszczono na terenie działek na polecenie Urzędu Miejskiego w Lubinie cztery tygodnie temu. Wcześniej takie zdarzenia nie miały miejsca, ale pojemnik zdaje się kusić do wyrzucania nieodpowiednich odpadów w jego okolicy. Ci, którzy zaśmiecają nie wiedzą chyba, że służby MPO odpowiadają tylko za odbiór kontenera, a nie tego, co jest w jego obrębie. 

Wszelkie próby zwrócenia uwagi tym, których uda się zauważyć na tym ohydnym procederze nie mają sensu. Sprawcy potrafią być agresywni i bezczelni, większość jednak robi to tak, by nikt ich nie widział. Sprawa prawdopodobnie zostanie zgłoszona do Sanepidu i innych służb porządkowych w mieście. Nie wykluczone, że ci działkowicze, którzy lubią porządek i świeże powietrze zwrócą się o pomoc do prokuratury, bowiem wysypisko śmieci zagraża zdrowiu osób przebywających w pobliżu. Pewne jest jedno – wielu lubinian, którzy mają na tym terenie działki,  ma zamiar złapać sprawców na gorącym uczynku i uwiecznić ich postępki, by ułatwić ich ukaranie.

Warto pamiętać, że takie zachowanie może być  karane na podstawie kodeksu wykroczeń z art. 145, co jest na pewno zagrożone karą grzywny do 500 zł. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę