To nie pierwszy raz, gdy Fundacja KGHM Polska Miedź wspiera w ratowaniu życia. Tym razem dotację otrzymali legniccy strażacy ochotnicy z OSP ORW Pinoter, którzy dzięki pieniądzom od fundacji zakupili niezbędny do ratowania życia defibrylator automatyczny  

 

          9 tysięcy złotych Fundacja przekazała Ochotniczej Straży Pożarnej Oddział Ratownictwo Wodne  Pinoter w Legnicy na zakup defibrylatora automatycznego, sprzętu, który z jednej strony pozwoli podczas akcji ratować życie poszkodowanym, z drugiej zaś będzie narzędziem, na którym strażacy będą mogli się szkolić oraz prowadzić prezentacje z pierwszej pomocy. – Dotąd bez tego sprzętu musieliśmy improwizować. Pożyczaliśmy sprzęty, wyświetlaliśmy jakieś slajdy. Było to duże utrudnienie, jeśli chodzi o techniczne i praktyczne pokazania dzieciom , młodzieży czy dorosłym podstawowych zasad reanimacyjnych – mówi Marek Nedwidek, wiceprezes OSP ORW Pinoter w Legnicy oraz pracownik legnickiej huty. 

Zakupiony sprzęt jest naprawdę z górnej półki. – To jest jeden z lepszych defibrylatorów na naszym rynku. Największym plusem tego urządzenia jest to, że ma najszybszą na świecie reakcję po sprawdzeniu czynności życiowych osóby poszkodowanej. To 8 sekund. Mózg człowieka ma około 5 minut rezerwy tlenowej, aby przywrócić mu dystrybucję i by nie było żadnych trwałych uszkodzeń mózgu. Ten sprzęt analizuje i wyzwala impuls elektryczny w ciągu 8 sekund. Dzięki temu poszkodowany ma duże szanse na powrót do zdrowia bez uszczerbku – mówi Damian Węgłowski, strażak. – Ten defibrylator posiada funkcję ćwiczebną. Dzięki temu strażacy mogą też na nim ćwiczyć. Sprzęt ma specjalne elektrody, które umożliwiają ćwiczenie – dodaje Węgłowski. 

Fundacja KGHM Polska Miedź służy wsparciem nie tylko dla takich jednostek, jak strażacy. Pomaga finansowo również sportowcom, szkołom, samorządom w różnorodnych dziedzinach – oświacie, kulturze, wspieraniu chorych, ratowaniu zabytków i szeregu innych przedsięwzięć. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę