3 października w Lubinie niczym nie różnił się od innych polskich miast. Kobiety wzięły udział w Czarnym Proteście. Manifestacja miała służyć lubiniankom w wyrażeniu swojego sprzeciwu wobec restrykcyjnych zmian szykowanych w ramach uchwały antyaborcyjnej. Na skwerze Kresów Wschodnich w Lubinie pojawiły się dziesiątki kobiet w różnorodnym wieku. Wspierali je również panowie. 

Organizatorkami Czarnego Protestu w  Lubinie były działaczki z Civis Europae. Przy okazji zgromadzenia się pań w centrum Lubina zbierano podpisy pod petycją skierowaną do lokalnych polityków.

– To jest apel do posłów z naszego okręgu, by wsłuchali się w nas, a nie w partie polityczne ani w kościół i korporacje. Chcemy by słuchali nas i tego, co mówimy. To my będziemy weryfikować to, co robią i będziemy ich rozliczać  i zdecydujemy czy zostaną wybrani na następne kadencje. Rozliczymy ich jak głosują, co robią, dlaczego nie zainteresują się sprawami gospodarczymi które dotyczą polepszenia naszej sytuacji, tak, byśmy mogły rodzić dzieci . Niestety my nie czujemy tego bezpieczeństwa dlatego tu dziś jesteśmy.  – mówiły  Marzena Krauz – Borys i  Monika Erkens. Wiele lubinianek niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu i poglądów politycznych przyszło, by pokazać, że nie zgadzają się z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej przewidującej całkowity zakaz aborcji, zakaz przeprowadzania badań prenatalnych czy zapłodnienia metodą in vitro.

– Chcemy, by było tak jak dotąd. jestem za utrzymaniem dotychczasowego kompromisu. żadna normalna kobieta nie chce aborcji jeżeli ma odpowiedzialnego partnera i chce dziecka, to nie będzie za aborcją, ale nie ma mowy o takim zaostrzeniu prawa, jakie szykuje nam rząd PiS. Nasz kraj cofa się dalej niż do średniowiecza, bo w średniowieczu były te sprawy bardziej liberalne niż obecnie chce nam zafundować Kaczyński. jeśli mimo to te ich plany przejdą będziemy walczyły i nie pozwolimy im na to. Nie ma mowy, że nie można ruszyć takiego rządu i tego parlamentu, który funduje nam coś takiego   – mówi Jolanta z Lubina, która czynnie wzięła udział w poniedziałkowej manifestacji lubinianek.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę