Jeszcze do końca lipca osoby ubezpieczone mają czas na decyzję czy składkę emerytalną zostawić w ZUS czy jej część przekazać do OFE. Kolejna taka możliwość pojawi się dopiero za 4 lata.

Okienko transferowe działać będzie do 31 lipca. Decyzja o przekazywaniu składek emerytalnych dotyczy osób ubezpieczonych w II filarze. Odnosi się do przekazania blisko 3% składki emerytalnej Otwartym Funduszom Emerytalnym lub pozostawienia całości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
– Jeżeli podjęliśmy taką decyzję w poprzednim otwartym okienku transferowym w 2014 i nie chcemy tej decyzji zmienia c nie musimy wypełniać formularza i składać nowej deklaracji. Jednak jeśli nastąpiła taka zmiana i chcemy podjąć inną decyzję. Byliśmy w OFE, a chcemy przenieść składki do ZUS musimy złożyć takie oświadczenie. Można je złożyć w formie papierowej lub w formie elektronicznej – mówi Małgorzata Kocwil, kierownik referatu w wydziale obsługi klienta i korespondencji ZUS oddział w Legnicy.

Zmian można dokonać albo przez internet na platformie usług elektronicznych za pośrednictwem profilu PUE albo osobiście w inspektoratach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Deklaracji nie składają jednak wszyscy.
– Osoby, które mają 10 lat lub mniej do obowiązującego wieku emerytalnego nie muszą składać takiego oświadczenia. Te osoby już z urzędu są u nas. Nie przekazujemy tych składek do OFE – dodaje Małgorzata Kocwil.

Jak dotąd oświadczenia o miejscu przekazywania składek emerytalnych złożyło 70 tysięcy osób. Kolejna możliwość, by zmieniać decyzję pojawi się dopiero za 4 lata, od 1 kwietnia 2020. Odpowiedni formularz do wypełnienia można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę