Gimnazjaliści z placówki nr 1 w Lubinie dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź mają już możliwość odbywania terapii w zakresie tzw. biofeedbacku. Nowa pracownia w pełni wyposażona została uruchomiona i uroczyście otwarta. Teraz dzieci trenują tam mózg. Inwestycja w sumie kosztowała 25 tys. zł, z czego 21 przekazała Fundacja. 

Nowa pracownia EEG biofeedback będzie służyła wszystkim uczniom w szkole. Najwięcej oczywiście wyniosą z terapii w niej uczniowie z dysfunkcjami jak np. z ADHD, depresjami czy lękami. Sprzęt wyglądają niepozornie, ale ćwiczenia wykonywane na nim okazują się niezbędne. W skład urządzeń wchodzi tzw. koder, który podłączany jest trzema elektrodami do mózgu pacjenta. Siedząc w wygodnej pozycji w fotelu uczeń wykonuje siłą woli ruchy poszczególnych obrazów widocznych podczas filmu lub gry na ekranie komputera. Na drugim monitorze przez terapeutę ocenia jest prawidłowość tych fal. – Obserwujemy częstotliwość tych fal i możemy stwierdzić czy pracuje na prawidłowych falach. Pacjent wie czy wykonuje zadanie dobrze, bo dostaje punkty. Jeśli robi to źle, to znaczy, że pracuje nieprawidłowo i musi to zmienić –  mówiła Jolanta Członka, pedagog szkolny i doradca zawodowy w w gimnazjum im. Czesława Niemena w Lubinie.

Sesje terapeutyczne odbywają się w zależności od ucznia. Podopieczni z dysfunkcjami przechodzą około 40 sesji. Uczniowie zdrowi miewają od 10 do 20 sesji. Efekty oceniane są na podstawie diagnozy wstępnej i końcowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę