17 maja we Wrocławiu I miejsce w Finale Dolnośląskiego Konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” zdobyli uczniowie SP 9 w Lubinie. Po wieloetapowym wykazywaniu się wiedzą dzieci zdobyły nagrody w postaci rowerów górskich, medali, pucharów, ale dodatkowo 7 czerwca czeka na nie Agata Duda, Pierwsza Dama RP.

Kilka tygodni przygotowań, sporo nauki zarówno praktycznych zdolności ratunkowych, jak i zdobywanie wiedzy teoretycznej – wszystko w ramach czasu po lekcjach, ale opłacało się – Marika Tomczak i Bartłomiej Pożarowski z III b oraz Hanna Dziatkowiak z III c zdobyli miano Mistrzów Dolnego Śląska. Dziś dumnie pokazują swoje trofea i cieszą się, że za niespełna miesiąc pojadą do Warszawy. Tam czeka na nie Pierwsza Dama RP, która objęła honorowym patronatem cały konkurs.

Dzieci dotarły na szczyt podium pokonując uprzednio eliminacje  szkolne i półfinały w Legnicy. Dziś wykazują się wiedzą, której brak wielu dorosłym. – Trzeba było umieć udzielać pierwszej pomocy. Nie można było się mylić  i znać odpowiedzi na pytania – wspomina Marika Tomaczak. – Niektóre pytania były bardzo trudne. Pan pokazywał znaki drogowe i mieliśmy odpowiedzieć jakie to znaki – dodaje Bartłomiej Pożarowski – Każdy z nas miał inną rolę, każdy wiedział i umiał co innego. To była praca zespołowa i to było bardzo ważne. – dodaje Bartek.

Dzieci przygotowywały się przy pomocy Doroty Łukasiewicz, nauczyciela w SP 9 w Lubinie. Opiekunka grupy nie kryje dumy i podkreśla, że założenia programowe konkursu były bardzo obszerne. – Sędziowie sprawdzali wiadomości i umiejętności przede wszystkim z  zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dzieci musiały przedstawić czynności ratownicze. To było wiodące. Trzeba było wykazać się m.in. w bezpieczeństwie ruchu drogowego, ochronie ppoż., powodziowej czy transportu kolejowego. Tu prezentowały wiedzę na bardzo wysokim poziomie. Jestem z nich bardzo dumna – podkreśla Dorota Łukasiewicz.

Zwycięzcom gratulujemy, a innym życzymy tak szerokiej wiedzy, jaką mają trzecioklasiści z “dziewiątki”.sp 9 konkurs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoją nazwę