Dziś szóstoklasiści pisali sprawdzian zwany kompetencyjnym. Ma on skontrolować ich wiedzę i umiejętności. Wyniki będą znane 18 czerwca. Był to ostatni test w obowiązującej formie. W 2015 roku na szóstoklasistów czekają zmiany.

Wyniki sprawdzianu pokażą w jakim stopniu uczniowie opanowali czytanie ze zrozumieniem, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Pytania dla szóstoklasistów są takie same w całej Polsce. Testy przychodzą do szkół zakodowane i są później odbierane przez kurierów. Sprawdzają je egzaminatorzy zewnętrzni. Ci uczniowie, którzy z różnych przyczyn nie przystąpili do testu, będą musieli zdawać go 3 czerwca. Test jest bowiem obowiązkowy, a ci którzy w ogóle do niego nie przystąpią, będą musieli powtarzać VI klasę.

W lubińskiej SP 9 taki sprawdzian pisało 53 uczniów. Jak relacjonują, w zadaniach z języka polskiego musieli m.in. napisać opowiadanie, którego mottem przewodnim było przysłowie „Co dwie głowy, to nie jedna”. Maksymalna liczba punktów, jaką mogli zdobyć to 40. Liczba punktów może mieć wpływ tylko i wyłącznie na tych, którzy starają się o przyjęcie w szkołach gimnazjalnych z rejonu, do którego nie należą lub do szkół w których pierwszeństwo mają uczniowie z bardzo dobrymi wynikami.

Za rok ma już obowiązywać nowa formuła sprawdzianu. Będzie się on składał z dwóch części. Pierwsza z nich sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym. Ta część sprawdzianu ma potrwać 80 minut. Po niej ma być przerwa. Wówczas uczniowie przystąpią do drugiej części egzaminu, trwającej 45 minut. Będzie to test z języka obcego.

Poprzedni artykułCzas na zmiany
Następny artykuł(Nie) czas na zmiany