KGHM walczy o swoją przyszłość z Ministerstwem Środowiska. Jego urzędnicy w przedziwny, a przede wszystkim niekorzystny dla KGHM sposób uznali, że koncesja na poszukiwania należy się innej firmie. Polska Miedź złożyła odwołanie.

Obszar Bytom Odrzański, dla KGHM jest strategicznym miejscem. Z dostępnych informacji wynika, że na tym obszarze zlokalizowany ma być kolejny szyb KGHM, który pozwoli na pełną eksploatację obszaru Głogów Głęboki Przemysłowy. – Złożyliśmy odwołanie od decyzji ministra środowiska przyznającej koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża rud miedzi na obszarze “Bytom Odrzański” konkurencyjnej firmie z Kanady – informuje Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM.

Odwołanie jest skutkiem styczniowej decyzji MŚ przyznającej koncesję spółce Miedzi Copper, która jest częścią kanadyjskiego funduszu Lumina Capital i zarazem jest jedną z kilku spółek kanadyjskiego funduszu działających w Polsce, w których pojawia się nazwisko Stanisława Speczika.

Firma bardzo mocno interesuje się złożami miedzi w naszym kraju. Posiada już pokaźny pakiet koncesji na poszukiwania surowców. Smaczku w jej działalności dodaje fakt, że Stanisław Speczik, to były prezes KGHM.

Władze KGHM od kilku tygodni informowały o tym, że decyzja ministerstwa jest dla nich niezrozumiała, zwłaszcza, że oferta złożona przez KGHM była znacznie korzystniejsza i racjonalniejsza. Potwierdziły to analizy m.in Komisji Zasobów Kopalin.

Z dostępnych informacji wynika, że ministerstwo zdecydowało się na ofertę konkurencji KGHM, gdyż zaproponowała ona krótszy czas badań i większą ilość odwiertów w początkowej fazie – mowa o 15 odwiertach. Przypomnijmy, że KGHM planował prace na dziewięć lat i wykonanie po próbnych ośmiu odwiertach kolejnych 31.

– Dopiero po pierwszym etapie badań mnożna podejmować decyzję o kolejnych odwiertach – mówi Herbert Wirth. – KGHM planuje wraz odwiertami wykonać kompleksowe rozpoznanie kopalin towarzyszących.

Dodajmy, że obszar Bytomia, KGHM zamierza również badać pod kątem zagrożenia gazowego i hydrogeologicznego, a tego konkurencyjna dl Polskiej Miedzi firma nie planowała. To ważne, gdyż w udostępnianych już dzisiaj złożach rudy miedzi pojawiają się gazy.

Proces koncesyjny trwa od prawie dwóch lat. Na początku 2012 roku KGHM złożył łącznie cztery wnioski koncesyjne. Trzy z nich dla obszarów Retków-Ścinawa, “Głogów” i część obszaru Kulów-Luboszyce zostały przyznane lubińskiej spółce. Decyzja co do czwartego obszaru nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, choć pierwsza decyzja była korzystna do Miedzi Copper.

Poprzedni artykułOdkurzacz zatkał centrum
Następny artykułUkradli bankomat