W Osieku rozmawiano o Szansach i bariera dla “zielonej energetyki” w 2013 r. na tle długofalowych wyzwań cywilizacji energetyki kopalnej”. Inicjatorem spotkania był komitet Stop Odkrywce.

Udział w seminarium wzięli przedstawiciele gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz organizacji pozarządowych z całego kraju.
Uczestnicy seminarium, którego moderatorem i autorem głównej prezentacji był Radosław Gawlik prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „Eko-Unia” mieli okazję zapoznać się i odnieść w trakcie dyskusji do kluczowych zagadnień z zakresu m.in. przyszłości europejskiej polityki energetyczno – klimatycznej w tym przedstawionego przez Komisję Europejską w 2011 r. „Planu działań prowadzących do przejścia na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 r. i jej głównego celu jakim jest osiągnięcie redukcji emisji CO2 o 80-95% do 2050 r.
Ponadto omówiono zagadnienia dotyczące Polityki energetycznej Polski oraz korzyści z dekarbonizacji gospodarki UE, do których zaliczyć można uniezależnienie się od importu surowców energetycznych spoza Unii .
Uczestnicy spotkania uważają, że w Polsce trzeba postawić na: efektywność energetyczną, własne odnawialne zasoby czy budowę samowystarczalnych energetycznie obszarów (domy, osiedla) na poziomie samorządów lokalnych i całych regionów. Dodajmy, że polityka energetyczna Polski jest obecnie w trakcie pewnej zmiany, której oficjalnym powodem jest, problematyczna co prawda, szansa wydobywania gazu łupkowego oraz przebijająca się nieuchronnie do świadomości decydentów konieczność postawienia na energetykę prosumencką.
Zmiana formułowana już mniej oficjancie, zakulisowo i wynika z faktu, że węgiel brunatny jako podstawowe paliwo w Polsce się kończy i plany budowy nowych odkrywkowych kopalni oraz elektrowni są w obecnej sytuacji zupełnie nie do przyjęcia także ze względu na nasilające się protesty społeczne oraz gigantyczne koszty. Do tego nakłada się polityka klimatyczne UE.
Uczestnicy seminarium zgodzili się, że mimo pewnych nieoficjalnych ale pozytywnych sygnałów Rząd RP wciąż dryfuje w kluczowych dla naszego kraju zagadnieniach dotyczących polityki energetycznej.
Podsumowując seminarium wójt Irena Rogowska podkreśliła, że samorządowcy, organizacje społeczne, zwykli mieszkańcy powinni aktywnie działać przeciw wydobyciu i spalaniu węgla brunatnego zniechęcając władze państwowe do wspierania planów budowy nowych odkrywkowych kopalni.
Obecni na sali samorządowcy z gmin położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica” poinformowali, że pomimo złych doświadczeń z poprzednim wicepremierem, ministrem gospodarki ponownie wystosują list z zaproszeniem do odwiedzin swoich gmin tym razem do obecnego wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Samorządowcy mają nadzieję, że nie powieli on złych praktyk swojego poprzednika i znajdzie czas na dialog mieszkańcami zanim zrobią to za niego przedstawiciele Komisji Petycji PE, którzy wybierają się do Polski z misją śledczą wiosną tego roku.

Poprzedni artykułKobiety zatańczą na błoniach
Następny artykułKoncert dla Eli